Якось увечері, на початку лютого 2013-го року, в черговий раз відвідуючи бар «Холодна осінь», мій давній друг Руслан обмовився, що наш англо-норвезька приятель Найджел запрошує в березні порибалити на його човні в Північній Атлантиці на Лофотенських островах. Пам’ятаючи наше торішнє подорож на Лофотен в травні, я погодився не відразу

Норвегія. Лофотенські острови

Велике спасибі за розповіді про поїздки, надіслані на конкурс “Історія моєї подорожі” мені на e-mail: [email protected]
Сьогодні Максим Беринский розповість про поїздку в Норвегію.

3626 км або з Петербурга до Лофотенських островів і назад

Якось увечері, на початку лютого 2013-го року, в черговий раз відвідуючи бар «Холодна осінь», мій давній друг Руслан обмовився, що наш англо-норвезька приятель Найджел запрошує в березні порибалити на його човні в Північній Атлантиці на Лофотенських островах. Пам’ятаючи наше торішнє подорож на Лофотен в травні, я погодився не відразу – далека дорога на машині і кліматичні умови в північній Норвегії в цей час року, чесно сказати, відштовхували, але жага подорожей і пригод впевнено брали гору! Дійсно, це було привабливу пропозицію — навіть не дивлячись на те, що я не рибак, спробувати половити величезну тріску у відкритому океані звичайно хотілося! Ну і звичайно зробити цікаві фотографії, безумовно, входило в програму.

Беручи до уваги те, що дама мого серця не святкує 8 березня, а також те, що це свято випадає на п’ятницю, було вирішено виїхати в ніч з 4 на 5 березня і повернутися 10 березня в середині дня. Розрахунок простий — добу в дорозі туди, відповідно добу назад і повних три дні в Норвегії.

Місяць пролетів непомітно, і ось останній вихідний перед від’їздом. Приємно хвилююче почуття наближається подорожі, збір речей в дорогу, безумовно, створювали настрій пригод, як раптом телефонний дзвінок, і тривожний голос Руслана повідомив, що є проблема. Не минуло й півгодини, як ми зустрілися, і Руслан з неприхованим жахом і розчаруванням розповідав, що джип, який був куплений за кілька днів до цього, зламався, і, відповідно, поїздка під питанням. Важко передати ті почуття, які ми обидва відчували в той момент! Залишався єдиний вихід — їхати на моїй машині. Переваги джипа для далекої поїздки навіть не обговорювалися — ми їдемо на моїй Лачетті!

Отже, четвертого березня 2013 року, відзначивши день народження мого тата, до 22:00 я приїхав за Русланом. Останні збори та приготування, присіли на доріжку, і… ось ми вже їдемо по кільцевій дорозі в сторону Виборга. По дорозі ми виявили невелику несправність в машині — не горіла одна з двох ламп ближнього світла. Ми не надали значення цієї, як нам здалося, дрібниці, але з цим пов’язана одна історія, про яку я розповім трохи пізніше.

Традиційні «Дорожня» Тимура Шаова, зупинка на заправці Neste, і ми на кордоні з Фінляндією, яка була пройдена дуже швидко, замиготіли покажчики на незрозумілому нам Фінською мовою, і безперервний голос з навігатора: «Ви перевищуєте допустиму швидкість». В дорозі нас заскочив досить сильний снігопад, і спочатку машину було вести складно, але досить скоро я освоївся, і ми продовжували наш шлях на північ. Ніч пройшла непомітно, і, як тільки розвиднілось, ми зупинилися відпочити і поснідати. Тут я б хотів відзначити виняткову підготовку Руслана до подорожей — в одну секунду з його рюкзака з’явилися газова пальник, казанки, прилади, приготована заздалегідь їжа, і гарячий сніданок не змусив себе чекати. Добряче підкріпившись і відпочивши, ми продовжили свій шлях.

Фінляндія виявилася гостинною у всіх аспектах — гарна погода, чудові дороги, скрізь усміхнені люди, а розмови, фільми і музика тільки сприяли подорожі.

Північ Ботнічної затоки, кордон зі Швецією і ми продовжуємо нашу подорож. Швеція приготувала нам погодний сюрприз — піднявся вітер, дорогу замітало снігом. Зустрічні машини, а особливо далекобійні вантажівки, піднімали в повітря снігові вихори, з-за яких видимість ставала майже нульовий. Руслан, що володіє незрівнянно великим досвідом у подорожі на автомобілі, впевнено вів машину до заданої мети.

3626 км або з Петербурга до Лофотенських островів і назад

Чергова зупинка прямо на трасі — гарячий обід. З проїжджаючих повз рідкісних машин на нас дивилися здивовані обличчя — мабуть рідко хто зупиняється в цих місцях для трапези.

Незабаром вітер стих, сніг перестав іти, і ми рухалися далі. У якийсь момент зустрічні машини почали блимати нам фарами, і Руслан пояснив мені, що так у Скандинавії попереджають про небезпеку на дорозі. За черговим поворотом ми побачили легкову машину, яка з’їхала у кювет. Ми зупинилися. Біля машини безпорадно ходив літній швед. На жаль, ні по-англійськи, ні по-російськи він не говорив, але ми зрозуміли, що поліцію він не викликав і допомоги поки що ні від кого не чекає.

Ми не роздумуючи, кинулися допомагати. Спочатку ми спробували витягнути його нашою машиною, але, на жаль, його машина «сиділа» досить глибоко. Руслан дістав з багажника лопату і почав відкопувати машину шведа. На дорозі почали накопичуватися машини, оскільки ми перегородили її частина. З невеликої вантажівки вийшов молодий швед, який почав нам допомагати. Трохи відкопавши застряглий автомобіль, ми підчепили його тросом до вантажівки і, о диво, витягли застряглу машину! Радості похилого шведа не було меж! Попрощавшись з почуттям виконаного обов’язку, ми продовжили наш шлях. Нас чекала Кіруна — останній шведський місто на шляху нашого проходження.

Кіруна — шахтарське місто, колись там добували залізну руду. У 1940 році німці окупували Норвегію, саме звідси залізничні склади з рудою йшли в захоплений Нарвік і далі до Німеччини. Це одна з причин, по якій Швеція залишилася нейтральною у Другій Світовій війні. Історичний екскурс на цьому я закінчу, бо Руслан, як історик, зробить це набагато краще за мене.

В Кіруні ми дуже хотіли відвідати підземне кафе, яке розташовується в колишній шахті, а також місто знамените крижаним готелем. Руслан розповів, що місто поступово виселяють, оскільки він почав провалюватися від великої кількості шахт під ним. Коли ми під’їхали до Кіруні, було досить пізно, тому ми не стали зупинятися, вирішивши, що підземне кафе і крижаний готель ми постараємося відвідати на зворотному шляху. Залишалося приблизно 250 км до кордону з Норвегією і ще приблизно стільки ж до кінцевої точки нашої подорожі — містечка Вестероллен, це приблизно в десяти кілометрах на схід від Сволвера — столиці Лофотенських островів.

Вечірній пейзаж був приголомшливий — засніжені гори, призахідне сонце, все це не могло не захоплювати! Попереду нас чекали Лофотенські острови! Досить слизька і в той же час пустельна дорога пройшла більш-менш легко. Здалися споруди — це межа Швеції з Норвегією і покажчик «Norge» повідомив нам, що ми в Норвегії. Залишалося 240 км до кінцевої точки нашої подорожі! Вже зовсім стемніло, коли ми в’їхали на Лофотенські острови. Цей відрізок дороги виявився найскладнішим — вузька, слизька дорога, яка крутить повз гір, тунелі, нескінченні повороти, темний час доби і втома, що накопичилася майже за добу подорожі, безумовно брали своє! Частина шляху машину вів Руслан, частину я. Зізнаюсь чесно, було трохи страшно. По-перше, все описане мною вище, і, по-друге, відсутність досвіду водіння в таких умовах, звичайно, давали про себе знати. Зупинятися на відпочинок було ніколи, та й доїхати до мети вже дуже хотілося, тому, зібравши останні сили, я вів машину. В районі нуля годин за московським часом я припаркував машину біля будинку Найджела. «Фу-у-у», — полегшено видихнули ми, — «доїхали». Дорога зайняла майже 25 годин!

Норвегія. Лофотенські острови

Зустріч з Найджелом, дружні рукостискання з ним і його старовинним другом Бреттом, який приїхав до нього в гості. «Завтра в 8:00 виходимо в море на риболовлю, будьте готові», — сказав Найджел, і ми пішли розбирати речі і вечеряти. Руслан блискавично приготував вечерю, ми поїли, випили горілки і вляглися спати.

Норвегія. Лофотенські острови

6 березня 2013 року в 7:00 продзвенів будильник, і ми, проспавшие всього годин п’ять, на подив легко встали. Погода була чудовою, ранкове сонце висвітлювало вершини засніжених скель, і ми чудово відпочили після довгої дороги, були готові до нових пригод! Одягнувши на себе купу теплих і непромокальних речей, ми вийшли на вулицю, де зустріли Бретта. Він, подивився на нас і з неприхованим подивом поцікавився, чи є у нас ще яка-небудь одяг. Ще більше він здивувався, коли ми відповіли, що все що у нас є вже на нас одягнене. Бретт пішов і, повернувшись з двома спеціальними костюмами, сказав, щоб ми одягли їх перед виходом у море.

Норвегія. Лофотенські острови

Дорога до гавані Сволвера і підготовка до відплиття були не довгими, і ось ми вже виходимо у відкрите море! З води місто і навколишні скелі виглядали зовсім по-іншому, ніж з суші. Сонце піднімалося все вище, його відблиски ковзали по воді, а гори були настільки сліпуче білі, що боляче було дивитися. Ми вийшли з гавані і взяли курс на південь. «Тримайтеся міцно», — сказав Найджел і запустив двигун на повну потужність. Тут треба зазначити, що в цей момент стало зрозуміло здивування Бретта нашим обмундируванням, і навіщо він дав нам спеціальні костюми — вітер був дуже сильний. Втім, нам ще раз довелося переконатися в їх необхідності, але про це трохи пізніше.

Норвегія. Лофотенські острови

Отже, катер рвонув вперед, за нами залишалася кильватерная лінія на тлі засніжених скель. Во істину Лофотен з води чудові! У якийсь момент Найджел різко зменшив оберти двигуна і, зробивши невеличкий круг, зупинив катер. Взявши палицю з гаками і опустивши її в воду, він тут же витягнув досить велику тріску. Як це вийшло для нас залишилося загадкою, по всій видимості, вона впала з одного з численних суден, які проходять повз. «Улов буде!» — подумали ми. Наші капітани деякий час кружляли по затоці, весь час спостерігаючи за ехолотом, і ось, нарешті, перша зупинка!

Норвегія. Лофотенські острови

Мені видали вудку, і ми зробили перший заброс. Тут треба сказати, що жодного класичного закидання робити не потрібно, потрібно просто занурити блешню на певну ехолотом глибину. Далі потрібно просто піднімати і опускати вудку так, щоб блешня переміщалася вертикально в межах приблизно метра. Глибина велика, близько 80 метрів (для порівняння: дев’ятиповерховий будинок — це приблизно 30 метрів) і блешня досить довго досягала потрібної глибини. Перший клювання! Боже, як же важко піднімати рибу з такої глибини! Витягнути порожню блешню, і вимагає недюжих зусиль, а якщо на гаку риба вагою близько десяти кілограмів, то це стає неймовірно важко! Я чергував риболовлю з фотозйомкою, дуже хотілося відобразити такий незвичайний для нас процес. Незважаючи на те, що Руслан має великий досвід рибної ловлі, ми обоє ловили рибу в океані перший раз в житті. Повз нас то і справа пропливали великі і маленькі суду, хтось, на знак привітання, махав нам руками, і ми махали у відповідь. Ми відчували себе частиною якогось нового для нас світу, зі своїми законами і правилами.

Норвегія. Лофотенські острови

Важко описати краси, які нас оточували. Прибережні скелі були яскраво освітлені сонцем, то їх вершини огортали хмари, часом скелі повністю зникали з виду. Ми бачили і дощовий фронт, і почорніле від хмар небо, і промені сонця, пробивавшиеся через налетів незрозуміло звідки хмари. Незважаючи на суворий клімат, північна природа просто приголомшлива!

Норвегія. Лофотенські острови

Норвегія. Лофотенські острови

Риболовля тривала досить довго. Наші капітани час від часу міняли дислокацію, слідуючи показаннями ехолота. Ми витягали на поверхню величезну тріску. Настав момент, коли нам вже набридло, та й утома почала давати про себе знати, але просолені англійці і не збиралися закінчувати. Часу було вже близько чотирьох годин дня, коли Найджел повернув свій човен назад. Передавши управління Бретту, він надів спеціальні рукавички з нечуваною спритністю почав обробляти спійману рибу. У воду полетіли потрухи і голови. «Джек-різник», — голосно по-англійськи сказав Руслан, чим викликав загальний сміх. Дійсно, Найджел виглядав дуже колоритно — яскравий, синьо-жовтий захисний костюм, рукавиці-краги майже до ліктя, величезний ніж і небувало точні і швидкі рухи, з якими він обробляв рибу, змушували дивитися на нього не відриваючись….

Норвегія. Лофотенські острови

Увечері ми вирішили, що рушимо в зворотний шлях не дев’ятого березня, як було заплановано спочатку, а восьмого. Руслан запропонував відвідати Нарвік і місцевий військово-історичний музей, в якому Руслан хотів подивитися якусь дуже рідкісну гармату, а також ми не залишили думка відвідати підземне кафе і крижаний готель в Кіруні. На тому й порішили — стартуємо вранці восьмого березня. На вулиці йшов сніг….

На наступний день ми знову піднялися в 7 ранку, сніг все продовжував йти, і моя машина була схожа на величезний замет. Швидко і щільно поснідавши, ми були готові до другого виходу в море. Було досить важко їхати по засніженій, слизькій дорозі, яка то повертала, то пірнала в тунель. Все ускладнювалося поганою видимістю — все навколо оточував щільний туман, крізь який вгадувалися ніби дихають гори.

Норвегія. Лофотенські острови

Норвегія. Лофотенські острови

На наше здивування над морем була прекрасна погода, світило сонце, і на небі красувалися купчасті хмари. Треба сказати, що всю цю красу доповнював досить сильний вітер, який ми ще більше відчули, коли вийшли в море. Процес лову риби мало відрізнявся від попереднього дня, зате погода показала нам багато своїх фарб. Мені ніколи не доводилося бачити, щоб погода змінювалася настільки часто! Яскраве сонце в одну мить змінювався сірими хмарами, гори були освітлені сонцем, то повністю зникали в тумані. Во істину чарівне видовище! Незмінним був тільки вітер, який час від часу посилювався. У якийсь момент вітер став дмухати все сильніше, звідкись набігли сірі хмари, пішов сніг і раптом все навколо заволокло туманом! Де берег, а де відкритий океан, стало незрозуміло! Ще якийсь час ми продовжували ловити рибу. Бретт, який був у цей день з нами один, зберігав повний спокій, як ніби нічого не відбувалося. Між тим, усе посилювався вітер, і сніг пішов ще сильніше! Бретт скомандував підняти блешні, і ми рушили в зворотний шлях. Куди ми рухаємося, було абсолютно незрозуміло. То і справа з туману показувались різні суду, видимість була не більше трьох сотень метрів, але Бретт з незворушним виглядом вів катер. Він покликав нас в рубку, де не було вітру, але ми залишилися на кормі, щоб відчути хвилювання природи по повній! Нас обганяли чорні з піною хвилі, човен відчутно гойдало, раз у нас окатывало бризками, і тоді можна було відчути на губах смак океану! В той момент ще більше відчувалася необхідність спеціальних костюмів, які нам видали в перший день — уявляю, як би ми замерзли б без них!

Норвегія. Лофотенські острови

Шлях до гавані зайняв близько години. На підході вже розрізнялися обриси скель, оповитих туманом. Вітер затих — прибережні скелі прикривали нас. Бретт пришвартував катер, і ми ступили на землю. Все навколо було заметено снігом, вітер закручував бурхливі вихори і нечисленні перехожі куталися в коміри і додавали крок. Ми випили кави на найближчій заправці і рушили в зворотний шлях, який зайняв більше ніж зазвичай часу, оскільки дорога була дуже слизькою, і їхати швидко було небезпечно. Норвежці, мабуть, звикли до подібних дорожніх умов, проносилися на зустріч, як-ніби ніякого снігу і не було.

Норвегія. Лофотенські острови

Увечері, щільно повечерявши, ми почали збиратися — з ранку в шлях! Нас чекали Нарвік і Кируна, а потім довга і довга дорога додому. Переночувати було вирішено у Фінляндії, у тому кемпінгу, в якому ми зупинялися під час попереднього подорожі до Норвегії.

Зранку погода була чудовою! Яскраве сонце вже висвітлювало засніжені вершини, коли ми прокинулися і почали збиратися в дорогу. Щільний сніданок, швидкі збори і ось ми вже їдемо серед приголомшливих пейзажів, повз снігових гір, замерзлих водоспадів і незамерзаючих фіордів. Фотографувати можна нескінченно: будь-який поворот голови — приголомшливий краєвид! Часу у нас не було, але в деяких місцях ми все-таки зупинялися, щоб відобразити ці краси. Дорога, яка була настільки складною на шляху туди, назад дала нам відпочити. Складалося враження, що ми дивимося якийсь документальний фільм, знятий компанією типу ВВС, а лобове скло це екран шикарного телевізора.

Приблизно через три години ми вже їхали по вулицях Нарвіка. Припаркувавшись біля військово-історичного музею, ми увійшли всередину. Дзвіночок на дверях сповістив про чергові відвідувачів, і нам назустріч вийшов усміхнений невисокий чоловік середніх років, по всій видимості, співробітник музею, якому Руслан пояснив мету нашого візиту. У цьому музеї виставлена якась дуже рідкісна гармата, і Руслана цікавили деякі подробиці в її конструкції. «Я одержав Ваш лист», — з неприхованим захопленням сказав охоронець. Виявилося, що Руслан перед від’їздом написав лист в цей музей з цікавлять його питаннями. Музей ряснів всілякими гарматами і різної іншої військової технікою, і Руслан досить довго пояснював, яка саме гармата його цікавить. Трохи покружлявши по музею, ми знайшли шукане! Зберігач прибрав огорожу, відсунув убік стоять поруч невеликі експонати і дозволив нам провести необхідний огляд. Дивно! Ні в одному музеї, в якому мені доводилося бувати, навіть уявити такого не можна було! Руслан знімав якісь розміри, моя задача була фотографувати все, що він заміряє. Треба сказати, виглядали ми екстравагантно — уявіть, музейний напівтемрява, два чоловіки, одягнені практично по-похідному, з ліхтарями на голові і руках, фотоапаратом і рулеткою повзають під гарматою, залазять зверху, щось міряють і роблять фотографії. Проходять повз рідкісні відвідувачі дивилися на нас з неприхованим здивуванням. Після того як зйомка була закінчена, Руслан провів мене по всьому музею, паралельно розповідаючи про події тих далеких років і про виставлені експонати, яких було величезна кількість. Було дуже цікаво!

Попрощавшись з гостинним хранителем музею, ми рушили далі. Треба сказати, що при виїзді з Нарвіка я не помітив, що у нас закінчується бензин, і ця неприємна деталь з’ясувалася, коли ми вже були на території Швеції. Ми їхали досить пустельній дорозі, і заправок на нашому шляху не передбачалося. До Кіруни ми могли і не дотягнути, залишалося сподіватися на якусь заправку в стороні від шосе. Раптом Руслан помітив знаки, що вказують на кемпінг або чогось в цьому роді. «Гальмуй!», — крикнув він мені. Я натиснув на гальма і повернув кермо вправо, і раптом, машина з’їхала правим переднім колесом на узбіччя і закопалась в сніг. Прокляття! Я був упевнений, що на узбіччі тверда поверхня! Обман зору, нічого не попишеш. Ми мовчки переглянулися — відразу згадався літній швед, який виїхав в кювет. Ми оглянули машину — вона досить глибоко «сиділа» в снігу переднім правим колесом. Дорога в обидві стогони ховалася за горизонтом, навколо не було ні душі. Кемпінг, який розташовувався поруч, був абсолютно безлюдний, незважаючи на припарковані на стоянці машини. Допомоги чекати нізвідки.

Раптом вдалині показалася машина, яка досить швидко до нас наближалася. Ми почали махати руками, благаючи зупинитися. Водій, побачивши що сталося, зупинився. По-англійськи він практично не говорив, але в загальному, і так було ясно, що ми хочемо. Ми причепили трос до його машині, один ривок, і ми знову стоїмо на дорозі! Ми подякували нашого спасителя і рушили далі. До Кіруни залишалося трохи більше двадцяти кілометрів, і за нашими розрахунками бензин повинен був закінчитися з хвилини на хвилину…

Затамувавши подих, ми в’їжджали в Кируну. Практично відразу знайшовши заправку, ми залили повний бак і зітхнули з полегшенням! Як я вже говорив, ми хотіли відвідати підземне кафе, зроблене в колишній шахті, а також побувати в знаменитому льодовому готелі. Ми розшукали туристичний центр, де нас розчарували, сказавши, що в кафе можна потрапити тільки з екскурсією, в програму якої входить відвідування цього закладу. Природно, замовляти екскурсію потрібно заздалегідь. Крижаний готель, як з’ясувалося, розташовується в сімнадцяти кілометрах від міста по шляху нашого проходження. Було вирішено трохи оглянути місто, і ми вирушили прогулятися навколо площі, на якій залишили машину. Ми набрели на музичний магазин, в якому жили брати Блюз і Елвіс у восковому виконанні. Треба сказати, що дуже добре зроблені. Купивши пива для вечірньої сауни у Фінляндії, ми вирушили в дорогу. Вже темніло, коли ми виїжджали з міста. Вже не знаю як, але ніякого повороту до крижаного готелю через сімнадцять кілометрів ми не побачили. «Не судьба!», — подумали ми і рушили далі. Через годину зовсім стемніло, ми їхали по неосвітленій трасі, а над нами простиралося небо повне зірок. Ми зупинилися перепочити, я розчохлив штатив і камеру і почав знімати зоряне небо.

Минувши Шведсько-Фінський кордон, ми рушили в бік Рануа, де збирались заночувати, як раптом раз, і перед машиною стало абсолютно темно. Перегоріла друга лампочка ближнього світла. Залишалося одне — їхати весь час на далекому. Все б нічого, але все ускладнюється тим, що при появі зустрічної машини потрібно, як відомо, перемикати дальнє світло на ближній. Таким чином, виходить, що якийсь час ми їдемо майже в повній темряві! На наше щастя дороги були досить пустельні, і зустрічні машини траплялися не часто. Втома вже сильно давала про себе знати, коли ми приїхали в Рануа. Здавалося б, можна радіти — нас чекає вечеря, душ, сауна і пиво, як раптом ми розуміємо, що кемпінг, який ми їхали, знаходиться в Поуланке, а це ще на сто тридцять п’ять кілометрів далі по цій же дорозі! Зібравши останні сили, ми приїхали на місце.

Цей кемпінг містить літня пара. За 47 євро з людини пропонується кімната, сауна, душ, кухня з усіма агрегатами і смачний, поживний сніданок з ранку. Літній фін вийшов нас зустріти — по-англійськи він знав кілька слів, зате невтомно щось говорив і пояснював по-фінськи, причому наші пояснення, що ми нічого не розуміємо, його абсолютно не зупиняли. Нам виділили кімнату, Руслан розтопив сауну. Ми смачно і щільно повечеряли, попаритися в сауні, випили по пиву і вляглися спати.

Ранок зустрів нас сонцем, сильним морозом і смачним сніданком, після якого ми рушили в дорогу. Навігатор вів нас через якісь пустельні місця. Дуже рідко з’являлися зустрічні машини, ще рідше житлові будови, ні заправок, ні магазинів. До речі про заправці, ми знову виявили, що бензин стрімко закінчується! Встати на невизначений час на порожній дорозі не входило в наші плани, тому ми судорожно почали дивитися по сторонах — раптом з’явиться який відворот в селище, а там може бути заправка. Втім, може і не бути…

Ми помітили машину, припарковану на узбіччі, поруч стояли два фіна. Один з них розчищав дорогу, що веде до невеликого будинку, який стояв трохи в глибині. По всій видимості, другий, проїжджаючи повз, вирішив поспілкуватися зі старим приятелем. Ми зупинилися і поцікавилися: чи далеко заправка. Один почав пояснювати нам на фінському, активно використовуючи жести. Зрозумівши тільки те, що після кола треба повернути направо, ми поїхали далі. Незабаром нас обігнала машина, і водій, кліпаючи поворотниками, показав нам, де згортати. Якийсь жалісливий фін! Поруч з дорогою красувалася величезна автомобільна покришка з написами на фінському! Як ми зрозуміли, це і був той самий коло, про який нам казав фін. Відмінний рекламний щит! Ми згорнули і через кілька хвилин опинилися в авторемонтної зоні — один в один як у нас, тільки говорять по-фінськи! Бензоколонка представляла з себе музейний експонат — величезне табло з механічним лічильником літрів, відповідний звук при її роботі — дуже цікаво! Вирішивши проблему з бензином, ми не забарилися повернутися на наш маршрут.

Сонце почало хилитися до заходу, і ми вирішили пообідати. Звернувши з дороги, ми швидко дістали все необхідне і розпалили вугілля в мангалі. Мариноване і нарізане м’ясо, підготовлене заздалегідь, швидко перетворилося на шашлик, який не менш швидко був з’їдений. Вже темніло, коли ми виїхали назад на трасу. Назустріч рухалося дуже багато машин і доводилося весь час гасити дальнє світло, так що ми їхали не швидко, майже на дотик. Так тривало, поки зовсім не стемніло і подібним способом їхати стало небезпечно. Ми згорнули на першу встретившуюся нам заправку, встали під навісом, відкрили капот і почали знімати фару. Треба сказати, що з інструментів у нас були тільки плоскогубці, але фіни не залишилися без уваги до нашої проблеми і дали нам всі наявні у них на заправці ключі. На вулиці було досить холодно, до того ж ключі, м’яко скажемо, не особливо підходили, так що провозилися ми досить довго. Все-таки нам вдалося зняти одну з фар, я витягнув перегорілу лампочку, купив таку ж на заправці і встановив все на свої місця. Другу фару без спеціальних ключів було не зняти — ну нічого, поїдемо з одного.

Залишилася дорога по Фінляндії не запам’ятався нічим примітним. Ближче до півночі ми під’їхали до кордону. Швидко пройшовши паспортний контроль, ми опинилися на території Росії. Залишалося близько двохсот кілометрів до будинку.

Доїхавши до траси на Пітер, ми зупинилися на нашій традиційній заправці. Затока трохи бензину, ми в передчутті гарячого кави поспішили всередину. Раптом з’ясувалося, що кава нам не попити, т. к. на заправці не приймають картки, а рублів у нас, звичайно, не було, більше того, бензин ми вже залили. «Почалося», — подумали ми, — «у нас все як завжди». Справа в тому, що в Європі картки приймають не те що на заправці, а навіть в будь самою звичайною сувенірній крамниці, причому там всі посміхаються і всі дуже привітні. З нами ж розмовляли в абсолютно хамській і непривітною манері, мовляв, це наші проблеми, що у нас немає рублів. І звичайно, ніяких люб’язностей і посмішок. Все тим же тоном нам було запропоновано з’їздити в Виборг, знайти там банкомат і заплатити за бензин. Коли ми вийшли і попрямували до машини, і нам, і працівникам заправки було зрозуміло, що ні в якій Виборг ми не поїдемо. Нічого, на три сотні рублів не збідніють. А всього лише потрібно було заздалегідь попередити, що картки вони не беруть. Одним словом — Здрастуй, рідна країна!

Дорога до Пітера пройшла спокійно, хоча ми вже добряче втомилися. Руслан впевнено вів машину по КАДу, в напрямку будинку. Близько четвертої ранку він заглушив двигун біля свого будинку. «Три тисячі шістсот двадцять шість кілометрів», — сказав він, — «ми зробили це!» Я допоміг Руслану підняти його речі в квартиру і близько п’яти ранку вже був удома.
Адреналін від дороги ще не зник, спати ще не хотілося. Я витягнув з рюкзака найнеобхідніші речі, відкрив баночку відмінного фінської пива і взявся за розповідь, який Ви, шановний читачу, саме дочитали…..

М. Б., березень 2013 року

Як я економлю на готелях?

Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

Готелі зі знижкою тут

Скачати путівники