Бетховен — це найбільший творець усіх часів, неперевершений Майстер. Твори Бетховена важко описати з допомогою звичайних музичних термінів – будь-які слова здаються тут недостатньо яскравими, занадто банальними. Бетховен – геніальна особистість, неординарне явище в світі музики.

Людвіг ван Бетховен

Серед безлічі імен великих композиторів світу, ім’я Людвіга ван Бетховена(Ludwig van Beethoven) завжди виділяють особливо. Бетховен — це найбільший творець усіх часів, неперевершений Майстер. Люди, які вважають себе далекими від світу класичної музики, замовкають, зачаровані, при перших же звуках «Місячної сонати». Твори Бетховена важко описати з допомогою звичайних музичних термінів – будь-які слова здаються тут недостатньо яскравими, занадто банальними. Бетховен – геніальна особистість, неординарне явище в світі музики.

Точну дату народження Людвіга ван Бетховена ніхто не знає. Відомо, що народився він у Бонні, в грудні 1770 року. Сучасники, особисто знали композитора в різні роки, помічали, що свій характер він успадкував від діда — Луї Бетховена. Гордість, незалежність, неймовірну працьовитість – ці якості були притаманні діду — дісталися вони й онукові.

Будинок в Бонні, де народився Людвіг ван Бетховен

Дід Бетховена був музикантом, служив капельмейстером. У капелі працював і батько Людвіга – Йоганна ван Бетховен. Батько був талановитим музикантом, але багато пив. Його дружина служила куховаркою. Сім’я жила бідно, але Йоганн все ж помітив ранні музичні здібності сина. Маленького Людвіга мало вчили музиці (на вчителів не було грошей), але часто примушували до занять окриками і побоями.

Людвіг ван Бетховен, 13 років

До 12 років юний Бетховен міг грати на клавесині, скрипці, органі. 1782 рік став переломним у житті Людвіга. Директором Боннської придворної капели був призначений Християн Готлоба Нефі. Цей чоловік проявив інтерес до талановитого підлітка, який став його наставником, навчив сучасного фортепіанного стилю. В тому році були опубліковані перші музичні твори Бетховена, а в міській газеті вийшла стаття про «юного генія».

Під керівництвом Нефі юний музикант продовжував удосконалювати майстерність, отримав і загальна освіта. При цьому він багато працював у капелі, щоб утримувати сім’ю.

У юного Бетховена була мета – познайомитися з Моцартом. Для виконання цієї мети він виїхав до Відня. Він домігся зустрічі з великим маестро і попросив екзаменувати його. Моцарт був вражений талантом молодого музиканта. Перед Людвігом могли б відкритися нові горизонти, але трапилося нещастя – у Бонні тяжко захворіла його мати. Бетховену довелося повернутися. Мати померла, незабаром помер батько.

Інструменти Людвіга ван Бетховена

Людвіг залишився в Бонні. Він тяжко перехворів на тиф і віспою, весь час багато працював. Він давно вже був музикантом-віртуозом, але не вважав себе композитором. У цій професії йому майстерності поки не вистачало.

У 1792 році в житті Людвіга сталася щаслива зміна. Він був представлений Гайдну. Знаменитий композитор пообіцяв підтримку Бетховену і рекомендував йому їхати до Відня. Знову Бетховен потрапив в «обитель музики». В його активі було близько півсотні творів – в чомусь вони були незвичайними, навіть революційними для того часу. Бетховена вважали вільнодумцем, але він не відступав від своїх принципів. Він навчався у Гайдна, Альбрехтсбергера, Сальері – і вчителі не завжди розуміли його твори, знаходячи їх «темними і дивними».

Людвіг ван Бетховен

Творчість Бетховена привертало увагу меценатів, і справи його йшли непогано. Він виробив власний стиль, що сформувався, як неординарний композитор-новатор. Його запрошували у вищі кола віденської аристократії, але Бетховен не хотів грати і творити на потребу заможній публіці. Він зберігав незалежність, вважаючи, що талант є перевага перед багатством і високим походженням.

Коли маестро було 26 років, у його житті сталася нова біда – він почав втрачати слух. Це стало особистою трагедією композитора, жахливої для його професії. Він став уникати суспільства.

У 1801 році композитор покохав юну аристократку Джульєтту Гвіччарді. Джульєтті було 16 років. Зустріч з нею змінила Бетховена – він знову почав бувати в світі, радіти життю. На жаль, сім’я дівчини вважала музиканта з нижчих кіл негідною партією для дочки. Джульєтта відкинула його залицяння і незабаром вийшла заміж за людину свого кола – графа Галленберга.

Людвіг ван Бетховен

Бетховен був знищений. Він не хотів жити. Незабаром він пішов в маленьке містечко Гейлигенштадт, і там навіть написав заповіт. Але талант Людвіга не був зломлений, і навіть в цей час він продовжував творити. В цей період він написав геніальні твори: «Місячну сонату» (посвята Джульєтті Гвіччарді), Третій фортепіанний концерт, «Крейцерову сонату» і ще ряд шедеврів, що ввійшли у світову музичну скарбницю.

Вмирати було колись. Майстер продовжував творити і боротися. «Героїчна симфонія», П’ята симфонія, «Апасіоната», «Фіделіо» — працездатність Бетховена межувала з одержимістю.

Чернетка сонати для фортепіано

Композитор знову перебрався до Відня. Він був відомий, популярний, але далеко не багатий. Нова невдала любов до однієї з сестер Брунсвік і матеріальні проблеми спонукали його виїхати з Австрії. У 1809 році група меценатів призначила композитору пенсію, в обмін на обіцянку не залишати країну. Пенсія прив’язувала його до Австрії, обмежувала свободу.

Бетховен як і раніше багато творив, але слух його фактично було втрачено. У суспільстві він користувався спеціальними «розмовними зошитами». Періоди змінювалися періодами депресії фантастичної працездатності.

Пам’ятник Бетховину в Бонні

Апофеозом його творчості стала Дев’ята симфонія, яку Бетховен закінчив в 1824 році. Вона була виконана 7 травня 1824 р. Твір викликало захват публіки і самих виконавців. Тільки композитор не чув ні своєї музики, ні грому оплесків. Молодій співачці з хору довелося взяти маестро за руку і повернути обличчям до публіки, щоб він міг вклонитися.

Після цього дня композитора долали хвороби, але він зміг написати ще чотири великих і складних квартету. Одного разу йому довелося поїхати до брата Йогану, щоб умовити того написати заповіт на користь одноосібного права на опіку улюбленого племінника Людвіга – Карла. Брат відмовив у проханні. Засмучений Бетховен поїхав додому — у дорозі він застудився.

Пам’ятник Бетховину у Нюрнберзі

26 березня 1827 року композитор помер. Вінці, які вже стали забувати свого кумира, згадали про нього після смерті. За труною йшла багатотисячний натовп.

Геніальний композитор і великий чоловік Людвіг ван Бетховен був завжди незалежним і непохитним у своїх переконаннях. Він гордо пройшов життєвий шлях і залишив людству безліч безсмертних творінь.

Могила Бетховена на центральному кладовищі Відня

Як я економлю на готелях?

Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

Готелі зі знижкою тут

Скачати путівники