Композитора Франца Йозефа Гайдна називають родоначальником сучасного оркестру, «батьком симфонії», засновником класичного інструментального жанру.

Франц Йозеф Гайдн

Композитора Франца Йозефа Гайдна (Franz Joseph Haydn) називають родоначальником сучасного оркестру, «батьком симфонії», засновником класичного інструментального жанру.

Народився Гайдн в 1732 році. Його батько був каретним майстром, мати служила куховаркою. Будинок в містечку Рорау на березі річки Лейты, де маленький Йозеф провів дитячі роки, зберігся до сьогоднішнього дня.

Діти ремісника Матіаса Гайдна дуже любили музику. Франц Йозеф був обдарованою дитиною – йому з народження був дан дзвінкий мелодійний голос і абсолютний слух; у нього було відмінне почуття ритму. Хлопчик співав у місцевому церковному хорі і сам намагався освоїти гру на скрипці і клавікордах. Як це завжди трапляється у підлітків — у юного Гайдна в перехідному віці пропав голос. Він відразу ж був звільнений з хору.

Франц Йозеф Гайдн

Вісім років юнак заробляв приватними уроками музики, постійно удосконалювався з допомогою самостійних занять і пробував складати твори.

Життя звела Йозефа з віденським коміком, популярним актором — Іоганном Йозефом Курцем. Це була удача. Курц замовив у Гайдна музику для власного лібрето опери «Кривий біс». Комічний твір було успішним — два роки воно йшло на театральній сцені. Однак критики поспішили звинуватити молодого композитора в легковажності і «шутовстве». (Цей штамп пізніше неодноразово переносився ретроградами і на інші твори композитора.)

Франц Йозеф Гайдн

Знайомство з композитором Нікола Антоніо Порпора багато дало Гайдну в плані творчої майстерності. Він прислуговував знаменитого маестро, був на його уроках акомпаніатором і поступово вчився сам. Під дахом будинку, на холодному горищі Йозеф Гайдн намагався складати музику на стареньких клавікордах. В його творах було помітно вплив творчості прославлених композиторів та народної музики: угорських, чеських, тірольських мотивів.

Пам’ятник Гайдну в Будапешті (1959)

У 1750 році Франц Йозеф Гайдн написав месу фа-мажор, а в 1755 році написав перший струнний квартет. З цього часу настав перелом у долі композитора. Йозеф отримав несподівану матеріальну підтримку від поміщика Карла Фюрнберга. Меценат рекомендував молодого композитора графу з Чехії — Францу Йозефу Морцину – віденському аристократу. До 1760 року Гайдн служив у Морцина капельмейстером, мав стіл, дах і платню, міг серйозно займатися музикою.

З 1759 року Гайдном було створено чотири симфонії. В цей час молодий композитор одружився – це вийшло експромтом, несподівано для нього самого. Тим не менш, шлюб з 32-річною Ганною Алоизией Келлер був укладений. Гайдну було всього 28, Ганну він ніколи не любив.

20 шилінгів, 1982, Автрія, Гайдн

Після одруження Йозеф втратив місце у Морцина і залишився без заробітку. Йому знову пощастило – він отримав запрошення від впливового князя Павла Естергазі, який зміг оцінити його талант.

Тридцять років Гайдн прослужив на посаді диригента. Його обов’язком було керівництво оркестром і управління хоровою капелою. На вимогу князя композитор складав опери, симфонії, інструментальні п’єси. Він міг писати музику і слухати її тут же в живому виконанні. За період служби у Естергазі він створив безліч творів – тільки симфоній в ті роки було написано сто чотири!

Симфонічні концепції Гайдна були невибагливими, простими і органічними для звичайного слухача. Казкар Гофман одного разу назвав твори Гайдна «виразом по-дитячому радісною душі».

Майстерність композитора досягло досконалості. Ім’я Гайдна було відомо багатьом за межами Австрії — його знали в Англії і Франції, в Росії. Проте знаменитий маестро не мав права виконувати або продавати твору без згоди Естергазі. Кажучи сьогоднішньою мовою – князю належали «авторські права» на все творчість Гайдна. Навіть далекі поїздки без відома господаря Гайдну були заборонені.

Одного разу, перебуваючи у Відні, Гайдн познайомився з Моцартом. Два геніальних музиканта багато розмовляли і разом виконували квартети. На жаль, в австрійського композитора небагато було таких можливостей.

Була у Йозефа і кохана — співачка Луиджа, мавританку з Неаполя – чарівна, але корислива жінка.

Піти зі служби і стати незалежним композитор не міг. У 1791 році старий князь Естергазі помер. Гайдну було 60 років. Спадкоємець князя розпустив капелу, а капельмейстеру призначив пенсію, щоб йому не доводилося заробляти на життя. Нарешті Франц Йозеф Гайдн став вільною людиною! Він вирушив у морську подорож, двічі відвідав Англію. В ці роки вже немолодий композитор написав багато творів, серед них дванадцять «Лондонські симфонії», ораторії «Пори року» та «Створення світу». Твір «Пори року» стало апофеозом його творчого шляху.

Масштабні музичні роботи давалися старіючому композитору нелегко, але він був щасливий. Ораторії стали піком творчості Гайдна – більше він не написав нічого. Останні роки композитор прожив у маленькому затишному будиночку на околиці Відня. Його відвідували шанувальники – він любив розмовляти з ними, згадуючи свою молодість, повну творчих пошуків і поневірянь.


Надгробок Гайдна у Відні

Гайдн помер у своєму будинку в 1809 році. Спочатку маестро поховали на Хундстурмерском кладовищі. З 1820 року його останки перенесені в храм міста Эйзенштадт.

Саркофаг, де поховані останки Гайдна

Як я економлю на готелях?

Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

Готелі зі знижкою тут

Скачати путівники