Йоган Батист Штраус – патріарх знаменитої музичної династії Штраусів. Він народився в місті Леопольдштадті – передмісті Відня, в 1804 році. 251 творіння він залишив світу.

Йоган Батист Штраус

Йоган Батист Штраус (Johann Baptist Strauss) – патріарх знаменитої музичної династії Штраусів. Він народився в місті Леопольдштадті – передмісті Відня, в 1804 році. Його батько — Франц Боргиаз Штраус — був власником готелю. Коли Іоанну виповнилося сім років, його мати померла від лихоманки. Батько пережив її всього на п’ять років.

Маленький Йоганн захоплювався музикою з раннього дитинства, але опікун віддав його на навчання в майстерню, помічником палітурника. Йоганн таємно став брати уроки скрипки. Незабаром він кинув свою майстерню і почав грати в трактирах.

Йоганн був скрипалем-віртуозом, дирижирующим солістом. Багато сучасники порівнювали молодого музиканта з великим Паганіні. З 1824 року Йоганн став працювати помічником диригента в оркестрі Йозефа Ланнера. Незабаром Штраус одружився. У 1825 році на світ з’явився Йоганн Штраус-молодший. (Всього дружина Ганна народила композитору п’ятьох дітей.)

Штраус і Ланнер

Штраус і Ланнер працювали разом чотири роки. Потім вони розлучилися, і почалося їхнє творче суперництво. Штраусу було 23 року, коли він зібрав перший власний оркестр. Композитор писав польки, галопы і вальси – його твори були дуже популярні в танцюючою Відні.

До 28 років Йоганн Штраус став відомим композитором. Його запрошували для виступів в різні країни; на його концертах зали завжди були переповнені. 1833 рік ознаменувався тріумфальним ходом творів Штрауса по всій Європі. До цього часу танцювальну музику не вважали мистецтвом. Період з 1833 по 1838 роки композитор провів у безперервних гастролях. (Тільки в Лондоні відбулося 72 його концерту.)

Йоган Батист Штраус

Штраус працював самовіддано і зовсім не займався сім’єю і дітьми. Він не хотів, щоб діти грали на скрипці або складали музику. Йоганн Йозеф і Едуард брали уроки музики потай від батька.

У славетного диригента і композитора, між тим, з’явилася коханка – господиня млини Емілія Трамбуш. Від цієї жінки в Штрауса народилося ще семеро дітей.

В 1843 році, після смерті Ланнера, Штраус був призначений імператором на посаду керівника придворними балами». Старший син композитора – Йоганн все-таки вивчився музиці і вирішив отримати в магістраті ліцензію на право працювати диригентом. Анна боялася, що батько завадить синові виконати мрію. Штраус-старший відчував ревнощі до чужого успіху, навіть якщо мова йшла про сина. Ганна подала на розлучення. Рассвирепевший Йоганн-старший одружився з Емілією і позбавив спадщини дітей першої дружини.

У 1848 році відбулася революція. Штраус підтримував Габсбургів і навіть написав на їх честь «Марш Радецького». Його син виявився на боці повстанців.

Вінці були розчаровані політичною позицією свого кумира. Вони почали ігнорувати його виступу. Штраус-батько був дуже засмучений. Він захворів і зліг. Емілія кинула хворого чоловіка.

Могила Штрауса (батька) на Центральному кладовищі

Дізнавшись про хворобу Йоганна, Анна і старший син поспішили до нього, але вже не застали в живих. 25.09.1849 року Йоган Батист Штраус помер від скарлатини. Йому було сорок п’ять років. На похорон прийшло понад 30 тисяч віденців.

Йоган Батист Штраус

251 творіння залишив світу австрійський композитор. Йоганн-молодший був позбавлений спадщини, але всі твори батька він дбайливо зібрав і видав у Лейпцігу в 1889 році — за свій рахунок.

Йоганн Штраус батько

Як я економлю на готелях?

Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

Готелі зі знижкою тут

Скачати путівники