Густав Малер — великий композитор, оперний режисер і диригент — жив і творив на рубежі XIX – XX століть.
«Писати музику — значить будувати новий світ…» — так характеризував свою творчість сам Малер. У його творах проявилися риси романтизму і експресіонізму, характерні для епохи соціальних протиріч.

Густав Малер, 1909 р.

Густав Малер (Gustav Mahler) — великий композитор, оперний режисер і диригент — жив і творив на рубежі XIX – XX століть.

«Писати музику — значить будувати новий світ…» — так характеризував свою творчість сам Малер. У його творах проявилися риси романтизму і експресіонізму, характерні для епохи соціальних протиріч. Музика Малера часто висловлювала особисте стан композитора, його найпотаємніші думки. У своїй творчості він завжди прагнув піднімати масштабні філософські проблеми. Велике було і його диригентський талант. Петро Ілліч Чайковський, який слухав оркестр під керівництвом Малера в Гамбурзької опери, називав його геніальним диригентом.

Композитор народився 7.07.1860 року в небагатій єврейській родині. Сімейство Малеров жило в Чехії — в містечку Каліште. Батько Густава — Бернгард Малер — в житті змінив кілька професій. В молодості він був візником, пізніше самостійно вивчився і служив гувернером. В останні роки він зібрав трохи грошей і став господарем маленької пивниці.

Густав Малер

У сім’ї було багато дітей, проте шість братів і сестер Густава померли в дитячому віці. Одна сестра померла пізніше, будучи вже дорослою; старший брат Отто – застрелився. Інший брат Алоїс, зійшов з розуму. Ці обставини в подальшому наклали відбиток на особистість композитора і на характер його творчості. «Внутрішні демони» завжди терзали Малера, життя його ніколи не була спокійною.

Густав ріс замкнутим і зосередженим дитиною. Музику він полюбив рано, але назвати його вундеркіндом, як багатьох великих композиторів минулого, було складно. Його успіхи можна було віднести, скоріше, до неймовірної наполегливості і старанності, ніж до природним здібностям.

З шести років він грав на фортепіано. Коли Густаву виповнилося п’ятнадцять, його відправили до Відня. За рекомендацією професора Епштейна юнак вступив до консерваторії. У роки навчання Малер розкрився як талановитий виконавець-піаніст. Займався він також і симфонічним диригуванням. А ось його першу симфонію, яку Малер писав для студентського конкурсу, спіткала невдача – диригент оркестру відмовився виконувати її, образивши автора.

Під час навчання в консерваторії Малер відвідував університет – ходив на лекції з історії, психології, філософії та історії музики. Малер закінчив консерваторію у 1878 році; через рік він закінчив і університет.

У студентські роки Густаву доводилося підробляти – батьки не могли утримувати його. Юнак давав уроки фортепіано, їздив на гастролі з оркестром в ролі капельмейстера. У період 1878-84рр. він написав перші серйозні твори: ескізи опер, оркестрову та камерну музику. В 1885 році був створений перший шедевр — вокальний цикл «Пісні мандрівного підмайстра».

Восени 1885 року Малер прийняв рішення виїхати з Відня, щоб знайти постійну роботу диригента в одному з театрів. Він працював у Празі протягом року. Там йому довелося диригувати операми Глюка, Моцарта, Вагнера. Поставлені ним спектаклі викликали загальне захоплення, особливо вдалою роботою був «Дон Жуан».

З 1886 року Малер працював у Лейпцигу — на посаді другого диригента міського театру. Відносини з головним режисером і оперною трупою не склалися, і при першому ж зручному пропозиції в березні 1888 р. Густав виїхав з Лейпцига в Будапешт. У той час їм вже була написана Перша симфонія. Вона відкривала майбутній цикл з десяти симфоній, які втілили найважливіші риси світогляду і філософії Малера.

У Будапешті молодого диригента призначили на посаду директора Королівського оперного театру. За кілька місяців театр під його керівництвом поставив кілька успішних вистав. Однак у 1889 році помер батько Малера, і Густаву довелося покинути Будапешт.

Густав Малер (1893)

У 1891 році він став першим диригентом Гамбурзького Міського театру. Роботи в театрі було багато, до того ж Малер часто конфліктував з інтендантом — Б. Поллини. Все ж гамбурзький період ознаменувався створенням Другої і Третьої симфоній. У цьому театрі Малер пропрацював до 1897 року. У Гамбурзі Густав познайомився зі своєю першою любов’ю — Ганною Мильденбург. Вони стали зустрічатися, були навіть заручені, але не одружилися. Малер вирішив, що заради родинного щастя він не може поступитися мистецтвом, і розлучився з Анною.

Зірка Густава Малера біля Віденської опери

В кінці 1895 р. в Берліні відбулася довгоочікувана прем’єра Другої симфонії. Малеру запропонували очолити Придворну оперу Вени, однак вступу на цю посаду заважало його єврейське походження. Малеру довелося прийняти католицтво — після цього він був призначений капельмейстером придворного театру. Десять років роботи Густава Малера у Віденській опері стали епохою нечуваного розквіту театру.

Дружина — Альмі Шиндлер

У 1901 році композитор побудував віллу в Карінтії. Кожне літо він проводив там і в самоті складав музику. А в 1902 році композитор все ж вирішив одружитися. Обраницею стала дочка художника Еміля Якоба Шиндлера – Альмі Шиндлер. Незабаром народилася перша дочка Малера – Марія. Другу доньку, яка народилася в 1904 р., назвали Ганною.

Будиночок в Штайнбах-ам-Аттерзее

Альма Шиндлер була обдарованою жінкою, вона вчилася музиці і навіть пробувала писати самостійні твори. Однак деспотичний і примхливий чоловік заборонив їй це заняття, сказавши, що композитор у сім’ї повинен бути лише один.

Одруження благотворно позначилася на житті і творчості композитора. Він став багато і успішно працювати. У Карінтії він написав нові твори: П’яту, Шосту, Сьому симфонії. Малер також створив цикл для вокалу з оркестром «Пісні про померлих дітей» — і це твір було пророчим. У 1907 р. його улюблена дочка Марія померла від дифтериту.

Густав Малер

У Малера в тому році лікарі встановили тяжкий серцевий недугу. Тоді він вирішив піти з віденського театру і переїхати в Америку. Йому запропонували місце диригента в знаменитій «Метрополітен-опера».

У грудні 1907 року Малер покинув Відень. В Америці йому пропонували очолити театр, але він відмовився від місця, залишившись на посаді диригента Філармонічного оркестру Нью-Йорка. Композитор вирішив присвятити останні роки свого життя творчості. Взимку Малер жив у Нью-Йорку, на літо їхав у Німеччину — там він писав музику. У 1909 році композитор завершив трагічну вокальну симфонію «Пісня про землю», на вірші китайських середньовічних поетів. Незабаром він закінчив свою Дев’яту симфонію, почав роботу над Десятою, але завершив лише першу частину твору. (Перша частина після була остаточно завершена композитором Е. Кшенеком; інші чотири частини по накиданнях Малера були дописані англійцем, музикознавцем — Д. Куком.)

Напружена робота виснажила сили Малера. У 1910 році в Мюнхені відбулася прем’єра Восьмої симфонії, але вона принесла йому лише розчарування. Твір мав успіх, але суспільного резонансу не викликало. Наближалася війна в Європі в цей час були зовсім інші настрої.

Могила Густава Малера, Відень

Взимку 1911 року Густав Малер захворів важкою ангіною. Не отримавши кваліфікованої допомоги у нью-йоркських лікарів, він вирішив лікуватися в Парижі. Французькі лікарі не змогли вилікувати композитора – ангіна дала ускладнення на серце, і він став повільно згасати. Перед смертю Малер попросив відвезти його до Відня – там він і помер 18 травня 1911 р. Проводити великого композитора прийшли тисячі людей.

Виставка, присвячена Густава Малера в Музеї Театру, Відень

Як я економлю на готелях?

Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

Готелі зі знижкою тут

Скачати путівники