Франц Петер Шуберт був представником течії музичного романтизму в Австрії. У його творах звучала туга за світлого ідеалу, якого так не вистачало в реальному житті. Музика Шуберта, щира і задушевна, багато чого взяла від традиційного народного мистецтва. Його твори відзначаються мелодійністю і гармонією, особливим емоційним настроєм.

Франц Петер Шуберт

Франц Петер Шуберт (Franz Peter Schubert) був представником течії музичного романтизму в Австрії. У його творах звучала туга за світлого ідеалу, якого так не вистачало в реальному житті. Музика Шуберта, щира і задушевна, багато чого взяла від традиційного народного мистецтва. Його твори відзначаються мелодійністю і гармонією, особливим емоційним настроєм.

Народився Шуберт 31.01.1797 р., в родині Франца Теодора Шуберта — шкільного вчителя і самодіяльного віолончеліста. Хлопчик з раннього віку полюбив музику і легко опановував музичними інструментами. Юний Шуберт чудово співав у нього в дитинстві був чудовий голос — тому в 1808 році його прийняли в Імператорську капелу. Загальне освіту він здобував у школі-пансіоні Конвікт. У шкільному оркестрі Шуберт був другою скрипкою, а ось латинь і математика давалися йому нелегко.

Будинок Франца Шуберта у Відні

З хорової капели Шуберта відрахували в підлітковому віці. У 1810 році Шуберт почав писати музику. Протягом 3-х років він написав кілька п’єс для фортепіано, симфонію і навіть оперу. Юним даруванням зацікавився сам знаменитий Сальєрі. (Він займався із Шубертом композицією в період 1812-17 рр.)

З 1813 року Шуберт викладав у школі. В тому році він написав свій перший відомий шедевр – пісню Gretchen am Spinnrade («Гретхен за прядкою») на вірші Гете.

Родина

У 1815-16 рр. Шуберт написав безліч творів: понад півтори сотні пісень, кілька інструментальних квартетів і симфоній, чотири оперети, дві меси. У 1816 році була написана його знаменита П’ята симфонія «сі бемоль мажор», пісні «Лісовий цар» і «Блукач».

Композитору випала удача познайомитися з відомим співаком-баритоном М. Фоглем. Фоґль став виконувати пісні Шуберта, і вони швидко завоювали популярність у всіх віденських салонах.

В салоні, Atzenbrugg

Влітку 1818 Шуберт залишив службу в школі і поїхав в резиденцію відомого цінителя мистецтв, мецената — графа Йоганна Естергазі. Там він займався викладанням і продовжував писати музику. У цей період була створена Шоста симфонія. Повернувшись до Відня, композитор отримав вигідне замовлення на оперету «Брати-близнюки». Прем’єра музичного спектаклю відбулася в 1820 році — вона була успішною.

Наступні два роки були важкими для композитора у фінансовому плані. Домагатися прихильності меценатів він не вмів і не хотів. У 1822 році він закінчив роботу над оперою «Альфонсо і Естрелла», але вона так і не була поставлена.

Шуберт: Фортепіанне тріо мі-бемоль мажор

Протягом 1823 року композитора мали важкі хвороби. Незважаючи на фізичну кволість, він написав ще дві опери. Ці твори теж не побачили сцени. Композитор не падав духом і продовжував творити. Музика до п’єси Розамунда і пісенний цикл під назвою «Прекрасна мірошничка» були відмінно прийняті слухачами. Шуберт знову поїхав викладати в сім’ю Естергазі і там, в заміської княжої резиденції, трохи поправив своє здоров’я.

Пам’ятник Шуберту в Stadtpark, Відень

У 1825 році композитор багато гастролював разом з Фоглем за Австрії. В цей час був написаний вокальний цикл на слова Скотта, в який увійшла знаменита ода «Ave Maria».

Пісні і вокальні цикли Шуберта були відомі і популярні в Австрії — як серед благородної публіки, так і серед простого народу. У багатьох приватних будинках тоді проводилися вечори, присвячені виключно творів композитора – «Шубертіади». У 1827 році композитором був створений знаменитий цикл «Зимовий шлях».

Перша могила Шуберта

Здоров’я композитора, між тим, ставало все гірше. У 1828 році він відчув ознаки чергової важкої хвороби. Замість того, щоб звернути увагу на стан здоров’я, Шуберт гарячково продовжував працювати. У цей час побачили світ головні шедеври композитора: знаменита «Симфонія до мажор», квінтет «до мажор» для струнних інструментів, три фортепіанні сонати і вокальний цикл з символічною назвою «Лебедина пісня». (Цей цикл був виданий і виконаний після смерті композитора).

Не всі видавці погоджувалися публікувати твори Шуберта, траплялося, йому платили невиправдано мало. Він не здавався і працював до останніх днів.

Могила Шуберта на віденському Центральному кладовищі

Шуберт помер 19.11.1828 року. Причиною смерті став тиф – ослаблений важкою роботою організм композитора не зміг впоратися з хворобою. Поховали його поряд з Бетховеном, але згодом прах був перенесений на центральне кладовище Вени.

Композитор прожив 31 рік, але його внесок у музичну спадщину XIX століття величезний. Він багато творив у пісенно-романсовом жанрі; їм було написано близько 650 пісень. В той час переживала розквіт німецька поезія — вона і стала джерелом його натхнення. Шуберт брав поетичні тексти і за допомогою музики надавав їм власний контекст, новий сенс. Для його пісень було характерно безпосереднє вплив на слухачів – вони ставали не спостерігачами, а учасниками сюжету музичної композиції.

Шуберт

Не тільки в пісенному, але і оркестровому жанрі Шуберт встиг зробити багато. Його симфонії вводять слухачів у новий, самобутній музичний світ, далекий від класичного стилю XIX століття. Всі його оркестрові твори відрізняються яскравістю емоцій, величезною силою впливу.

Гармонійний внутрішній світ Шуберта відображено в його камерних творах. Композитор часто писав п’єси для виконання в чотири руки, призначені для домашнього використання. Його тріо, квартети, квінтети підкорюють відвертістю і емоційною відкритістю. Такий був Шуберт – йому нічого було приховувати від свого слухача.

Фортепіанні сонати Шуберта за своїм емоційним напруженням і майстерності поступаються тільки бетховенским. У них традиційні пісенні і танцювальні форми поєднуються з класичними музичними прийомами.

Шубертиада

Всі твори Шуберта пронизані шедевром його улюбленого міста – старої Вени. За життя йому не завжди доводилося легко, і Відень не завжди цінувала його талант по достоїнству. Після його смерті залишилося безліч невиданих рукописів. Музиканти і критики, друзі, родичі композитора доклали чимало зусиль, щоб розшукати, втілити і опублікувати значна кількість його творів. Популяризація цієї чудової музики тривала протягом століття. Вона призвела до світового визнання музичного генія — Франца Петера Шуберта.

Як я економлю на готелях?

Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

Готелі зі знижкою тут

Скачати путівники