У Шенбрунні (Schönbrunn) побувати, безумовно, варто. Парк нас зачарував зовсім. Далі кілька пам’яток Відня і кафе — ресторани (джентльменський набір).


Першу частину Експромтом до Відня від Levya ви може прочитати тут.

Пам’ятки Відня

Як зазначено у вступі, я не має наміру довго поширюватися на цю тему, але є кілька моментів, про які хотілося б згадати.

Шенбрунн — літня імператорська резиденція Габсбургів

У Шенбрунні (Schönbrunn) побувати, безумовно, варто. Цікавляться історичними подробицями або мистецтвознавчими відсилаю до множинним інтернет-джерел. І нехай мене затаврують ганьбою естети, але в сам палац ми вирішили не йти.

І то правда – чим можна здивувати ленінградців, які краси можуть для них затьмарити Павловськ, Царське Село, Петергоф? Я не снобствую, я дійсно останнім часом не відчуваю особливих емоцій при огляді різного роду палацових інтер’єрів, і фланирование в натовпі туристів за розкішним, але, за великим рахунком, досить одноманітним імператорських покоїв скоріше дратують, ніж радують. Закінчується все це втомою і розчаруванням.

Невеликий відступ. Колись давно ми були з нашою маленькою донькою на екскурсії в Катерининському палаці, нескінченна низка меблевих гарнітурів та обідніх сервізів їй наскучило, і вона запитала: » Чому тут тільки їдальні та спальні? Ці царі, вони що – тільки їли і спали?«

А от парк нас зачарував зовсім. Осінь в Шенбурнне так містично гарна, що я готова була залишитися в цьому парку назавжди – ще один аргумент на користь того, що Природа здатна створювати великі, чудові, вишукані шедеври – більш значущі, ніж творіння самих майстрів. Фотографії говорять самі за себе.

Обійти увесь парк «ніжками» нелегко, але там роз’їжджає екскурсійний міні-поїзд — Schönbrunner Panorama Bahn (працює за принципом «hop on hop off «, пояснення даються на німецькою, англійською та італійською. Ім’я кайзера Франца Йосифа на італійський манер звучить кумедно — Франческо Джузеппе. На поїзді можна кататися скільки душі завгодно, роблячи зупинки на довільний час. На проміжних станціях і на схемі, що видається при покупці квитків, вказано розклад руху.

Палацовий комплекс Бельведер — літня резиденція принца Євгенія Савойського

Ми ризикнули поїхати в Бельведер (Belvedere) , хоча інтернет-порадники попереджали, що цього робити не слід, оскільки там тривають роботи з реконструкції та реставрації. Дійсно, фонтани не функціонують, подекуди заважають шум і пил від працюючої техніки, але в цілому це не катастрофічно. Не буду повторюватися: парк чудовий, фантастичне змішання фарб підтверджує мою впевненість у тому, що Осінь – кращий на світі художник і дизайнер.

Концерти

Історія наших поїздок не знає випадку, коли б нам не вдавалося побувати хоча б на одному концерті або спектаклі, а при вдалому збігу обставин – і на кількох. Зараз же театрально-концертні заходи нас не зацікавили, головним чином, з репертуару. Піти на стереотипний концерт тільки «для галочки» – не хотілося.

В Курзалі (Kursalon, Stadtpark), наприклад, кожен вечір даються одні і ті ж шаблонні уявлення, за змістом вони нам не сподобалися, так і за часом виявилися незручними. Опера пропонувала щось незнайоме і не надто спокуслива, а ціна квитків була, м’яко кажучи, невиправдано висока. Тим, хто віддає перевагу в будь-якому випадку взяти участь у театральному житті Відня, даю цитату з інтернет-джерела.

Два найвідоміших концертних зали Вени:

 • зал Музичного товариства (1., Karlsplatz 6, www.musikverein.at);
 • зал Будинку Концертів (3., Lothringerstrabe 20, www.konzerthaus.at.)
 • Тут проводяться концерти майже щодня, крім літніх місяців. Крім цього, є ще багато місць, де можна послухати музику, як класичну, так і саму незвичайну. У Відні щорічно проходять десятки різноманітних музичних фестивалів, їх календар можна уточнити на сайті www.wien.info/ru.

  Нагадаю, що афіші та програми можна знайти також і в офісах інформаційних туристичних центрів. У місті є багато театральних кас (аналогів ТК Росії).

  Екскурсія по будівлі Віденської Опери

  І на цю екскурсію нам, на жаль, потрапити не пощастило із-за неспівпадання в часі. Але бажаючі можуть проникнути за лаштунки Віденської опери, послухати розповідь про історію театру, про постановках і взагалі дізнатися багато цікавого. Є екскурсії на російській мові. Можна фотографувати, якщо натовп туристів не завадить. Тривалість екскурсії – близько години, ціна – приблизно € 6 . Розклад вивішено поряд зі службовим входом (зліва від центрального входу).

  Художньо-історичний музей, Музей історії мистецтв (Kunsthistorisches Museum)

  Музей історії мистецтв знаходиться на площі Марії-Терезії (Maria Theresien-Platz), він вважається одним з кращих в світі. Колекція музею велика, але не настільки грандіозна і різноманітна, як мені особисто уявлялося. Підкреслюю, що це лише моя суто суб’єктивна думка.

  Картинна галерея розділена на 2 частини. В одному крилі музею розташована т. зв. «північна» колекція, яка містить твори живопису північної Європи – Фландрії, Німеччині та Голландії. В іншому крилі розміщена колекція «південна», складена з картин італійських та іспанських майстрів.
  Пітер Брейгель Старший, Босх, Дюрер, Рубенс, Вермеер, Тіціан, Брейгель, Веласкес, Веронезе, Тінторетто, Рафаель – так чи варто перелічувати… Бродили ми по музею довго, благо відвідувачів було небагато. Була б можливість – повернулася б сюди не раз і не два.

  Кафе — ресторани (джентльменський набір)

  Віденський шніцель (Wiener Schnitzel) в маленькому ресторанчику Figlmuller (Wollzeile 1) виявився саме таким, про яке ми багато разів чули від бувалих мандрівників – величезним, красивим і смачним. Сервіс – вище усіляких похвал. Гарний офіціант, схожий на диригента симфонічного оркестру, був импозантен і галантний, працював швидко і елегантно. Поважаю професіоналів.

  Расхваливаемое як музей-Кафе кондитерська Демела (Demel) на вул. Кольмаркт (Kohlmarkt 14) не справило враження. На невеликій (і на вигляд не дуже охайною) території товпляться відвідувачі, їх броунівський рух заважає спокійно вибрати щось на вітрині магазину, а про романтичній обстановці і говорити не доводиться. Саме приміщення кафе складається з декількох «закутків» (включаючи 2-й поверх), планування не продумана, асортимент – нічого особливого. Процес приготування т. зв. «венскостей» (viennoiseries), за яким можна постежити через скляну стінку «вигородки», особливої атракцією ніяк не є. Обслуговуючий персонал хамовитий.

  У ресторані готелю «Захер» (Hotel Sacher) на вул. Филармоникерштрассе (Philharmonikerstrasse, 4), поруч з Альбертинаплац, було мило і затишно, незважаючи на явний кітч інтер’єру. Сервіс чудовий. Шоколадний торт (Sahertorte), з приводу якого є стільки розбіжностей, мені особисто сподобався, однак назвати його витвором кулінарного мистецтва, заслуговує такої слави ніяк не можу. І взагалі — всі віденські «смакоту» не витримали б порівняння з тортами моєї свекрухи (нехай буде благословенна її пам’ять), якщо б вона здогадалася, що в свій час оформити патент хоча б на один з них.

  Кава «Меланж» (Melange), про який кажуть, ніби він найулюбленіший напій віденців, на мій смак кулінарного профана, мало чим відрізняється від «Капучіно» або від ізраїльського «Кафе афух» (у перекладі – «кава навпаки»: еспресо вливають у нагріті збиті вершки), хіба що ті не подають зі склянкою холодної води. Обіцяний бути гарячим і у великій гуртку (читала навіть, що в «кориті»), він найчастіше був у средненькой чашечці і такої ж середньої температури, а через кілька хвилин остигав остаточно. Взагалі саме поняття «посидіти за чашкою кави», швидше за все, є поетичним образом, оскільки навіть киплячий кава дуже швидко перетворюється в холодну пійло, яке ніяк не сприяє душевних розмов.

  У місті багато різних симпатичних кафе, там зовсім непогано, в них не витає туристичний дух громадського харчування, там до нас ставилися по-домашньому гостинно, а штрудель – так він і в Африці штрудель! Такі кафе – без імені і реклами – зовсім не гірше своїх прославлених колег, тому продовжувати цю тему далі немає сенсу.

  Шопінг

  Знавці не радили робити покупки на багатокілометрової Mariahilfer Strasse — ширвжиток, нібито. Оскільки шопінг не був метою нашої поїздки, то ми все ж таки дещо там купили. Якість товарів, ціни та вибір – цілком прийнятні.

  De facto виявилося, що і на цьому, на думку просунутих модників, плебейської торгової вулиці є безліч магазинів солідних фірм. Наприклад, купила в подарунок своїм вибагливим дорослим дітям кілька чарівних одежинок в мережі Esprit, діти схвалили.

  Говорили також, що їхати в Внну за взуттям марно. Але в одному абсолютно пересічному магазині на Mariahilfer Strasse знайшла собі та чоловікові чудові туфлі, по дизайну і зручності майже не відрізнити від взуття відомої ізраїльської фірми Beautifeel, тільки втричі дешевше. Зауважу, ім’я фірми для мене не є критерієм придбання чого-небудь, працює тільки система особистих симпатій. Взуття Beautifeel ношу багато років, вона надзвичайно комфортна, елегантна і практична.

  Заглянула (не спеціально, а «по дорозі») і в магазинчики на вул. Грабен (Грабен), про які говорили, що вони елітарні — на відміну від тих, що призначені для простолюду. Там майже нічого особливого, що б сильно відрізнялося від асортименту Mariahilfer Strasse, не знайшла, купила дещо, сподобалося мені – незалежно від престижності етикетки.

  Не можна було не посетеить і Віденський Наштмаркт (Naschmarkt), він вважається майже пам’яткою міста і являє собою колоритний гібрид ринку продуктового і блошиного.

  Чого тут тільки немає: старі й старовинні книги, листівки, карти, одяг – від кошмарних обносків до норкових палантинів, зброя, мисливські приналежності, фамільні реліквії – цінні і копійчані, сімейні фотографії, патефони, картини, різні оригінальні штучки – абсолютний непотріб і антикваріат, хірургічні інструменти…

  На «продуктовому» ділянці – квіти, овочі, фрукти, риба, м’ясо, випічка, солодощі, сири, ковбаси, національні традиційні продукти і навіть наш ізраїльський хумус. Народ азартно торгується, пробує їжу, приміряє одяг і взуття, шумить, штовхається… Тут же — різноманітні кафе та ресторанчики – зовсім не затрапезні.

  В іншому — всі наші шопинговые справи навряд чи зацікавлять кого-небудь: у будь-якій країні ми знаходимо специфічні, тільки для нас важливі штуки (наприклад, нові предмети для колекції, оригінальні сувеніри тощо).

  Маленька комічна деталь. Ім’я Моцарта настільки нещадно експлуатують, що іноді напрошується порівняння з абсурдом. Особливою любов’ю до знаменитого співвітчизника пройняті працівники харчової промисловості. Не буду перераховувати всі помічені нами предмети споживання, що носять ім’я композитора. Апофеозом цього свавілля стала помічена мною серед сувенірів у Художньому музеї маленька пачка, про яку я подумала, що це карти. Карти «сорочкою», прикрашеним портретом Моцарта, безсумнівно, кричуща вульгарність. Але це виявилися не карти, а … носові хустки. No comment.

  Резюме…

  Знімаю капелюха перед тими, хто вміє і любить ретельно і довго готуватися до подорожі, досконально планує всі деталі маршруту, вивчає історію країни і готує список пам’яток, які варто ощасливити своєю увагою. Не скажу, що ми цього не робимо взагалі, але процес підготовки у нас ніколи не буває тривалим, готуємо «ложку до обіду». У нас з собою був цілий оберемок педантично зібраних і роздрукованих матеріалів, які ми так і не спромоглися докладно прочитати, хіба що — «по діагоналі».

  Згодилися вони нам? Частково – так. Наприклад, текст з описом залів Художнього музею допоміг орієнтуватися при огляді колекції.

  Тим не менш, нас майже завжди виручає елемент імпровізації, він дозволяє відволіктися від стандартних рецептів, привносить відтінок новизни, несподіванки, що відбувається, що саме по собі важливо в будь-якій подорожі. Одні наші знайомі розповідали, як докладно розробили схему поїздки, і як потім їх переслідував ефект déjà vu.

  І ще. Нехай мене затаврують знавці, але насмілюся стверджувати, що найголовніше в будь-якій подорожі: хто поруч з нами, яке у нас настрій і самопочуття. А блукаємо ми Відні або по Риму, або по глухій провінції – це все другорядне.

  Щасливої дороги!

  Levya (levya.livejournal.com)

  Як я економлю на готелях?

  Все дуже просто – шукайте не тільки на букінгу. Я віддаю перевагу пошуковик
  RoomGuru. Він шукає знижки одночасно на Booking і на 70 інших сайтах бронювання.

  Готелі зі знижкою тут

  Скачати путівники